• ANA SAYFA
 • HAKKIMIZDA
 • GÜNCEL
 • ONLINE İŞLEMLER
 • ŞUBELER
 • BİBEM
 • HUKUK

İspanya Önkonferans Deneyimi

"16. WONCA EUROPE KONFERANSI ve VASCO DA GAMA MOVEMENT ÖN-KONFERANSI, 2010, MALAGA / İSPANYA"

Vasco da Gama Hareketi ( VdGM) WONCA çatısı altında aile hekimliği asistan ve ilk beş yılı içindeki aile hekimliği uzmanlarının yararına çalışan bir gruptur.
 
Genç Aile Hekimleri Çalışma Grubu olarak bilinen Vasco da Gama Movement (VdGM) aktif eğitim, Aile Hekimliği’nin geliştirilmesi ve kalite standartının sağlanması için WONCA Europe kapsamında ön-konferanslar düzenlemektedir. VdGM, Aile Hekimliğini ulusal ve uluslar arası platformlarda temsil eden en önemli organizasyonlardan biridir. Bir çok Avrupa ülkesinde ve Türkiye’de de aile hekimlerinin ilgi, katılım ve aktif rol almaları ile giderek gücü artan ve sesi duyulan bir hareket olmaktadır. 
 
Her yıl bir Avrupa ülkesinde düzenlenmekte olan WONCA Europe konferansı duyurusu aylar öncesinden hekimlere Aile Hekimliği web sitelerinden duyurulmaktadır. Yılın konferans ve ön-konferansı için 2 katılımcı belirlenmektedir. Bunlardan birisi VdGM ülke temsilcisi, diğeri ise o yıl için seçilen yeni katılımcıdır. Yeni katılımcı için istekli genç Aile Hekimleri kongrenin duyurulmasının ardından başvuru için Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD)’a veya VdGM ülke temsilcisine amaç ve beklentilerini özetleyen motivasyon yazısı ile CV’lerini göndermeleri gerekmektedir. Başvurular için aranan kriterler ise; ingilizceyi iyi kullanmak, VdGM, TAHUD ve Familya üyesi olmaktır. Başvurunun ardından CV’ler ve diğer aranan kriterler TAHUD kurulunca değerlendirilir ve yeni katılımcı seçilerek ismi web sitesinden duyurulur. WONCA Europe Konferansı ve VdGM ön-konferansı hazırlık sürecinde de katılımcıların önceden kongre organizasyon komitesine bildirilmesinden sonra, konaklama ve vize işlemlerini tamamlanır. Ardından ön-konferans ve konferans için daha önceden tecrübesi olan VdGM ülke temsilcisi ile bazı ön çalışmalara başlamak yararlı olur. Bu çalışmalar, geçmiş yıllarda yapılan workshop sunumlarının incelenmesi, konuların üzerinde bilgilenme ve fikir geliştirmeyi kapsamaktadır.
 
Benim de 2010 yılındaki VdGM ön-konferansı ve WONCA Europe Konferansı’na katılmam bu başvuru ve seçilme yolundan geçerek oldu. Konferans ve ön-konferans duyurusunu gördükten sonra Türkiye VdGM ülke temsilcisi Dr. Zelal Akbayın’a CV’mi ve neden katılmak istediğimle ilgili mektubumu yolladım. TAHUD’a iletilen evraklarımın değerlendirilmesi sonrasında 2010 yılı için yeni katılımcı olarak seçildiğim bildirildi. Konaklama ve vize işlemlerimi tamamladım. Büyük bir zevk ve heyecanla hazırlandığım ön çalışmadan sonra 2010 yılı Ekim ayında 16.’sı düzenlenecek olan konferans ve ön-konferans için İspanya’nın Malaga şehrindeydim. 5-6 Ekim’de katıldığım ön-konferansta ilk gün ön-konferans katılımcılarına bir brifing verildikten sonra ön-konferans aktivitelerine geçildi. Öncelikle değişik Avrupa ülkelerinden gelen Aile Hekimleri 8-10 kişilik workshop gruplarına ayrıldı. Gruplar ayrı ayrı workshop çalışmalarına başlamadan önce genel olarak Aile Hekimliği’nde hedefler ne olmalı tartışması yapılarak belirlenen hedeflerden her gruba çalışma konuları belirlenmişti. Verilen grup konularına bazı örnekler ‘’Neden Aile Hekimliği? Mutlu Aile Hekimi ve Tatmin Olmuş Hasta, Kalite Kontrolü, …v.s.’’ idi. Bu belirlenen konularda grup içi ülkeler arası aile hekimlerinin sorunları, bireysel ve birlikte yapılabilecek çalışmalar, ortak çözüm önerileri, ileriki stratejiler tartışıldı. Nihayet 2. günün sonunda her grubun çalışmalarını özetleyen grup sunumları için grupları bir araya getiren ortak bir salonda toplanıldı ve sunumlar sırayla yapıldı. Değişik konuları ele alan sunumlar zevkle takip edildi. Sunumlar sonrasında yeniden sorular ve cevaplar ortaya atıldı. Sunumlarda genel olarak dünyadaki değişik ülkelerde Aile Hekimliği’nin nasıl yürüyor olduğundan, ülkelerin Aile Hekimliği tecrübelerinden, bu alanda halen yaşanılan sorunlardan bahsedildi. Çözümler ortaya atılırken bir yandan da aile hekimliğinin diğer alanlar içinde öneminin giderek artıyor olduğu gerçeği vurgulandı. AH statüsünün yükseltilmesi, Dünya Aile Hekimlerinin birbirine daha da kenetlenmesi gerektiği, ve bu birliği güçlendirmenin nasıl olabileceği üzerine genel tartışmalar yapıldı ve  ortak fikirlere varılmaya çalışıldı.
 
Aile Hekimliği uzmanlığına yeni adım attığım dönemde bu alanda merak ve gelişimimi motive edecek, orada edindiğim tecrübe ile Aile Hekimliği vizyonumun genişlemesine katkıda bulunan ve yeni ülke, yeni arkadaşlıklar, değişik kültürlerden deneyimlerle, yeni amaç ve hedeflerle ülkeme dönmemde rol oynayan başkanlığını Prof. Dr. Okay Başak‘ın yaptığı TAHUD MYK üyelerine, VdGM Türkiye temsilcisi Uzm. Dr. Zelal Akbayın’a çok teşekkür etmek isterim.
 
Sonuç olarak şunu belirtmeyi isterim ki, dünyada Aile Hekimleri tarafından bu alanın daha üst pozisyonlara taşınması, haklarının ve olanaklarının geliştirilmesine yönelik aktif ve gelecekte umut vaat eden çalışmalar ve güzel gelişmeler olmakta. Tabi ki biz de Türkiye WONCA temsilciliği, katılan uzman ve asistanlar aracılığıyla bu tartışma ve gelişmelerde yer alabileceğiz, ve böylece gelişmeleri ülkemizde de uygulama fırsatı yakalayacağız. Her şeyde olduğu gibi bu da kendi aramızdaki iyi iletişim, paylaşım, her zaman öneriler sunma ve pes etmeden umutla devam etmemiz sayesinde olacaktır. WONCA kongresinden benim sizlere getirdiğim en önemli mesaj, orada vurgulanan: ‘AİLE HEKİMİ OLMAKLA GURUR DUYUYORUM (PROUD TO BE A FAMILY MEDICINE DOCTOR)’ idi.
 
Saygılarımla. 
 
Uzm. Dr.  Hayriye Külbay
Ümraniye 4 NOLU ASM
İSTANBUL
 
Tel: 0216 630 2911
Email: medicine80@hotmail.com
Geri Dön 1412 0 04 HAZ 2016
Yorumlar yükleniyor...
 http://egprn.org/ http://vdgm.woncaeurope.org/ http://euprimarycare.org http://euract.eu http://globalfamilydoctor.com http://http://equip.dudal.com/